Łukasz Ronduda


Łukasz Ronduda, urodzony 18 października 1976 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, to postać, która zyskała uznanie w świecie polskiej sztuki i kultury.

W swojej karierze zawodowej pełnił funkcję historyka oraz krytyka sztuki, a dodatkowo jest również reżyserem filmowym.

Życiorys

Wykształcenie

W roku 2000 Łukasz Ronduda zakończył studia na kierunku historii sztuki, które odbył na Uniwersytecie Łódzkim. W okresie od 1998 do 2001 roku równocześnie zgłębiał tematykę kulturoznawstwa na tej samej uczelni. W 2005 roku, po obronie rozprawy doktorskiej pt. „Strategie subwersywne w sztukach medialnych”, której promotorem był Ryszard Kluszczyński, uzyskał tytuł doktora. W 2019 r. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nadał mu stopień doktora habilitowanego w obszarze sztuki.

Odbył również studia podyplomowe z zakresu filozofii XX wieku w Collegium Civitas w Warszawie w 2010 roku, a w kolejnych latach zrealizował kurs reżyserski oraz kurs scenariuszowy w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy (2011 oraz 2013).

Praca zawodowa

Po zakończeniu studiów Łukasz Ronduda rozpoczął pracę w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od stycznia 2001 roku był związany z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie założył oraz prowadził Archiwum Polskiego Filmu Eksperymentalnego. W 2010 roku objął stanowisko kuratora w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie obecnie pełni rolę koordynatora Zespołu Filmoteki.

W latach 2004–2016 pracował także jako adiunkt w Instytucie Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji, a później w Instytucie Neuronauki Poznawczej i Behawioralnej, jak również w Instytucie Neurokognitywistyki i Informatyki Społecznej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (od 2015 SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego). Od 2018 roku pracuje jako adiunkt na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Twórczość

Ronduda jest autorem wielu publikacji, w tym książek, takich jak „Polska Sztuka lat 70. Awangarda” (2009), „Warpechowski, Konieczny, Bodzianowski, Uklański. Warpechowski, Dawicki” (2010) oraz powieści „W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego” (2010, współautorstwo z Łukaszem Gorczycą). Nieustannie angażuje się w dialog ze sztuką w swoich książkach, na przykład „Szyja. Awangarda i alkohol. Rozmowy z artystami” (2018, razem z Łukaszem Gorczycą).

Łukasz był również redaktorem w licznych tomach, w tym w wydaniach „W środowisku cyberkultury” (2003), „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było” (2007, współpraca z Barbarą Piwowarską) oraz „Kino-Sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej” (2015, współpraca z Jakubem Majmurkiem). Jako kurator zorganizował wystawy takie jak „Precz z Alfonsami Sztuki” (2006, współpraca z Michałem Wolińskim) i „Chleb i Róże” (2016, współpraca z Natalią Sielewicz).

Można także wymienić jego filmy fabularne, takie jak „Performer” (2015, gdzie był reżyserem i scenarzystą, współpracując z Maciejem Sobieszczańskim), „Serce miłości” (2017) oraz „Wszystkie nasze strachy” (2020, współpraca z Łukaszem Guttem i scenariusz wspólnie z Michałem Oleszczykiem oraz Katarzyną Sarnowską). Oprócz tego, w 2022 roku zrealizował dokument „Lot”, również w duecie z Anną Zakrzewską.

Wyróżnienia

Artysta jest laureatem prestiżowej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, którą zdobył w 2018 roku. W 2021 roku był nominowany do Paszportu „Polityki” w kategorii „film”. Za film „Performer” zdobył nagrodę „Think. The Award” w sekcji Forum Expanded 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2015 roku oraz nagrodę Festiwalu Złote Mrówkojady w 2016 roku. Jego film „Serce miłości” został uhonorowany nagrodą „Kryształowe Jabłko” za najlepszy debiut na Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi (2017) oraz nagrodą dla najlepszego filmu podczas Festival A l’Est du Nouveau w Mont-Saint-Aignan (2018).

Film „Wszystkie nasze strachy” odniósł sukces, zdobywając Złote Lwy oraz nagrody od dziennikarzy, a także nagrody jury młodzieżowego na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2021). Ponadto, przyznano mu nagrodę Don Kichot Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także Złotą Taśmę od Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP. W 2021 roku uzyskał trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych (Orłów) w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz najlepsza reżyseria.

Przypisy

  1. Dr hab. Łukasz Ronduda nominowany do Paszportu Polityki.
  2. Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy dla dr Łukasza Rondudy.
  3. Łukasz Ronduda (artykuł na portalu culture.pl autorstwa Bartosza Staszczyszyna).
  4. Pracownicy Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie: Łukasz Ronduda.
  5. Skład zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  6. a b c d Anna Wysocka-Bogacka Recenzja rozprawy habilitacyjnej, dorobku artystycznego i dydaktycznego Pana dr. Łukasza Rondudy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
  7. Dr hab. Łukasz Ronduda, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.05.2022 r.].
  8. a b Słownik polskiej krytyki artystycznej XX i XXI wieku. Tom I. Słownik biograficzny, wyd. Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2020, s. 122-125 (biogram autorstwa Marty Ryczkowskiej).
  9. a b c Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).

Oceń: Łukasz Ronduda

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:11