Marian Śliwiński (lekkoatleta)


Marian Śliwiński, urodzony 20 czerwca 1919 roku w Ostrowcu, był znaczącą postacią w polskim sporcie. Zmarł 22 września 1985 roku w swoim rodzinnym mieście, Ostrowcu Świętokrzyskim.

W ciągu swojego życia, Śliwiński zyskał uznanie jako lekkoatleta specjalizujący się w chodzie, a także jako aktywny działacz sportowy, który włożył wiele wysiłku w rozwój polskiego sportu.

Kariera sportowa

Marian Śliwiński był znakomitym sportowcem, który swoją karierę rozpoczął w klubach Strzelec Ostrowiec przed II wojną światową oraz Stali (KSZO) Ostrowiec Świętokrzyski w latach 1946-1956. Jego największym osiągnięciem w dziedzinie lekkiej atletyki było zdobycie mistrzostwa Polski w chodzie na dystansie 50 km w 1938 roku. Niestety, mimo jego talentu, nie zdołał wziąć udziału w mistrzostwach Europy w 1946 roku z powodu choroby, co stanowiło dla niego poważny cios.

Poza sportem, Marian Śliwiński pracował jako spawacz, a jego miejscem zatrudnienia była Huta Ostrowiec. W 1947 roku aktywnie zaangażował się w rozwój kultury fizycznej w swoim mieście, obejmując stanowisko przewodniczącego Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Doskonałe wyniki, które osiągał, sprawiły, że od 1952 do 1983 roku pełnił funkcję kierownika sekcji lekkoatletycznej w Stali (później KSZO) Ostrowiec.

SW świecie sportu zdobył również inne znaczące pozycje. W 1969 roku został prezesem Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, a także sprawował urząd prezesa ds. sportowych Wojewódzkiej Federacji Sportu w Kielcach. Dodatkowo, w latach 1984-1985 był członkiem zarządu KS Ostrovia i brał aktywny udział jako sędzia lekkoatletyczny.

W 1985 roku jego wkład w rozwój sportu został uhonorowany medalem Kalos Kagathos, co podkreśla jego znaczenie jako sportowca i działacza.

Przypisy

  1. Słowo Ludu, nr z 26.09.1985 r. (nekrolog)

Oceń: Marian Śliwiński (lekkoatleta)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:18