Huta Ostrowiec to przemysłowy kombinat metalurgiczny, który znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obiekt ten jest częścią hiszpańskiej grupy Celsa, co podkreśla jego międzynarodowy charakter. Warto zaznaczyć, że huta ta jest najważniejszym zakładem przemysłowym w województwie świętokrzyskim.
Niezwykle interesującą informacją jest fakt, że Huta Ostrowiec zajmuje 261. miejsce na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej według zestawienia opublikowanego przez Rzeczpospolitą w 2008 roku. To potwierdza znaczenie tego zakładu na rynku krajowym oraz jego wpływ na gospodarkę regionalną.
Historia
Huta Ostrowiec ma długą i bogatą historię sięgającą przełomu lat 30. i 40. XIX wieku. Jej pierwszy zakład powstał pomiędzy 1837 a 1839 rokiem na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Huta oraz osada, która pojawiła się w jej pobliżu, nosiły nazwę Klimkiewiczów, upamiętniając budowniczego Antoniego Klimkiewicza. Inwestycja w budowę zakładu była możliwa dzięki finansowaniu przez hrabiego Henryka Łubieńskiego. Wkrótce po tym huta przeszła w ręce Zygmunta Wielopolski, który wydzielił ją ze swoich dóbr i stał się założycielem Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich. Na początku XX wieku zakład ten stał się drugim co do wielkości przedsiębiorstwem tego typu w Królestwie Polskim.
W latach 1905 roku zakład stał się areną znaczących wydarzeń, kiedy to miały miejsce strajki oraz masowe wystąpienia robotnicze. W tym czasie w mieście ogłoszono Republikę Ostrowiecką. Dochodziło do tego, że w początkach 1906 roku wystąpienia zostały brutalnie stłumione przez Armię Imperium Rosyjskiego.
Podczas I wojny światowej znaczna część Zakładów Ostrowieckich uległa zniszczeniu. Jednak już w okresie międzywojennym huta przeszła proces rozbudowy. W zakładzie produkowano nie tylko wagony kolejowe, ale także rury, części do parowozów, samochodów, czołgów oraz konstrukcje stalowe. W 1935 roku spółka Zakłady Ostrowieckie przejęła Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów.
Lata 1952–1989 to czas, kiedy huta funkcjonowała jako Huta im. Marcelego Nowotki. W latach 70. XX wieku zainwestowano w budowę nowego zakładu metalurgicznego na północno-wschodnich obrzeżach Ostrowca. W szczytowym okresie zatrudnienia w hucie pracowało ponad 17 tysięcy osób.
Na początku lat 90. przekształciły się nazwy i struktury w zakładzie; nowy obiekt stał się Hutą Ostrowiec, podczas gdy poprzedni zakład został przekształcony w Zakłady Ostrowieckie S.A. W wyniku restrukturyzacji znacząco zmniejszono zatrudnienie oraz zlikwidowano stary zakład. Część wydziałów została wydzielona, tworząc nowe spółki. W 2003 roku hiszpańska grupa Celsa nabyła hutę, inwestując w Ostrowcu Świętokrzyskim ponad 300 milionów złotych.
Wydziały
W skład kompleksu przemysłowego, jakim jest huta, wchodzą dwa główne zakłady produkcyjne.
Pierwszym z nich jest Zakład Wyrobów Walcowanych, który obejmuje następujące wydziały:
- Stalownia Ilościowa,
- Walcownia Drobna,
- Walcownia Średnia.
Drugim zakładem jest Zakład Wyrobów Kutych, w skład którego wchodzą następujące wydziały:
- Stalownia Jakościowa,
- Prasownia i Obróbka Termiczna,
- Obróbka Mechaniczna.
Produkcja
Kombinat zajmuje się wytwarzaniem różnorodnych produktów stalowych, w tym prętów żebrowanych do zbrojenia betonu, prętów gładkich, prętów płaskich, a także kątowników oraz odkuwek, jak na przykład wałów do silników okrętowych.
Oprócz tego, huta oferuje usługi związane z obróbką mechaniczną i termiczną wyrobów stalowych, co pozwala na dostosowanie produktów do specyficznych potrzeb klientów. Dodatkowo, zajmuje się także telekomunikacją i transportem kolejowym, co stanowi ważny element działalności zakładu.
Kombinat nie ogranicza się jedynie do produkcji materiałów, ale również sprzedaje media energetyczne, które zostały wytworzone i przetworzone w zakładzie, w tym energię elektryczną, gaz ziemny, tlen oraz sprężone powietrze.
Zatrudnienie
W 1970 roku liczba pracowników huty wynosiła 10,6 tysiąca, co zdecydowanie podkreślało znaczenie tego zakładu w regionie. Trzy lata później, w 1973 roku, zatrudnienie wzrosło do 12,2 tysiąca, a w 1975 roku osiągnęło poziom 14,7 tysiąca. Właśnie wtedy rozpoczęła się rozbudowa huty, co wiązało się z prognozowanym stałym zwiększeniem zatrudnienia. Przewidywano, że liczba pracowników wzrośnie do 16 tysięcy w 1976, a następnie do 17 tysięcy w 1977 roku.
W kolejnych latach dynamika wzrostu zatrudnienia była imponująca: 19 tysięcy w 1978, 21,5 tysiąca w 1979, 24 tysiące w 1980, a nawet 30 tysięcy w roku 2000. Te liczby odzwierciedlają rozwój huty oraz rosnące zapotrzebowanie na pracowników w różnorodnych obszarach produkcji.
Niemniej jednak, w grudniu 2008 roku, stan zatrudnienia w zakładzie, bez uwzględnienia spółek zależnych, wyniósł 1342 pracowników, co może świadczyć o zmianach w branży oraz wpływie zewnętrznych czynników na zatrudnienie w tym zakładzie.
Przypisy
- Jaki los czeka Hutę w Ostrowcu Świętokrzyskim?, „Magazyn Hutniczy”, 19.09.2023 r., s. 9, ISSN 0239-3611.
- Huta Ostrowiec SA, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 14.11.2022 r.]
- Ginsbert-Gebert A.: Ostrowiec Świętokrzyski wczoraj, dziś i jutro. Warszawa: Wydawnictwo Akcydensowe, 1978 r., s. 72.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Miejski Stadion Sportowy KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim | Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim | Ostrowiec Świętokrzyski (stacja kolejowa) | Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim | Hala sportowo-widowiskowa KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim | Ostrowiec Świętokrzyski Huta | Pomnik lotniczy MiG-17PF w Ostrowcu Świętokrzyskim | Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim | Zygmuntówka (Ostrowiec Świętokrzyski)Oceń: Huta Ostrowiec