Antoni Kierysz


Antoni Kierysz, urodzony 19 kwietnia 1920 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, a zmarły 23 czerwca 2013 roku, był wybitnym polskim sportowcem, który odmienił oblicze pływania i piłki wodnej w naszym kraju. Jako członek klubu KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, zdobył miano mistrza Polski w 1946 roku oraz reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w dyscyplinie piłki wodnej.

Jego kariera to jednak nie tylko osiągnięcia indywidualne. Po zakończeniu kariery zawodniczej, Antoni Kierysz podjął się roli trenera drużyny waterpolowej działającej w ramach KSZO, gdzie z zaangażowaniem rozwijał młodych sportowców. Jego dedykacja do sportu została uhonorowana tytułem Honorowego Członka klubu KS KSZO, co świadczy o jego nieocenionym wkładzie w rozwój sportu w Ostrowcu Świętokrzyskim i Polsce.

Życiorys

W młodych latach życia, Antoni Kierysz mieszkał w Klimiewiczowie, w robotniczej dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego, przy ulicy Stanisława Staszica. W 1939 roku z powodzeniem ukończył edukację, zdobywając maturę w liceum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu. Jako młody sportowiec, od 1934 roku był członkiem Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich. W 1936 roku, wyróżniając się w pływaniu, rozpoczął profesjonalne treningi pod czujnym okiem trenera Józefa Makowskiego.

W trakcie nauki w pierwszej klasie liceum, został powołany do reprezentacji Polski w waterpolo przez węgierskiego szkoleniowca Lajosa Rajka, obok bramkarza Jana Zakrzewskiego z KSZO. Wziął udział w Helsinkach w dramatycznym spotkaniu, które zakończyło się przegraną 5:6 z Finlandią. Brał również udział w półoficjalnych meczach międzypaństwowych przeciwko Węgrom.

Jednakże jego obiecująca kariera jako młodego waterpolisty została przerwana tragicznie przez wybuch II wojny światowej. W czasach okupacji, pracując na co dzień jako spawacz w ostrowieckiej hucie, Antoni aktywnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej, będąc członkiem Związku Syndykalistów Polskich.

Po wojnie rozpoczął dalszą edukację na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, kończąc studia z tytułem magistra. Dzięki Zbigniewowi Kuciewiczowi, późniejszemu trenerowi KSZO, znalazł pracę w klubie YMCA. Mimo nowych wyzwań, stale pozostawał zawodnikiem KSZO, a w 1946 roku razem z drużyną zdobył pierwsze mistrzostwo Polski w piłce wodnej w historii klubu. W nadchodzących latach dwukrotnie zdobywał z klubem tytuł wicemistrza kraju i nadal był powoływany do reprezentacji.

Po zakończeniu kariery w 1953 roku, Antoni Kierysz zdecydował się na pracę trenerską. Został trenerem pływania i piłki wodnej w klubie Zryw, który funkcjonował przy Technikum Hutniczo-Mechanicznym w Ostrowcu. W 1955 roku, w trakcie mistrzostw Polski Zrzeszenia Międzyszkolnych Kół Sportowych, powrócił na krótko do rywalizacji i zdobył mistrzostwo Polski z drużyną Zryw. Po tym epizodzie, kontynuował działalność w KSZO, gdzie miał honor wychować m.in. Cezarego Suchodolskiego, który dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w latach 70.

Odznaczenia

Antoni Kierysz osiągnął znaczące sukcesy w dziedzinie pływania. W 2009 roku, podczas Mistrzostw Polski w Pływaniu, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim, otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Pływackiego oraz zaszczytny puchar od działaczy Krakowskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

Również, w związku z obchodami 80-lecia Klubu Sportowego KSZO, został uhonorowany Złotą Odznaką Ministra Sportu i Turystyki, co podkreśla jego wkład oraz zaangażowanie w rozwój sportu pływackiego w Polsce.

Przypisy

  1. Sprawozdanie z działalności Polskiego Związku Pływackiego za okres 21.10.2012 – 10.11.2016, www.polswim.pl, Warszawa, 11.11.2016 r. [dostęp 11.04.2019 r.]
  2. Jubileusz 80-lecia KSZO. Gazeta Ostrowiecka - wydanie elektroniczne. [dostęp 06.10.2010 r.]
  3. 90 urodziny pana Antoniego. Gazeta Ostrowiecka - wydanie elektroniczne. [dostęp 06.10.2010 r.]
  4. Waldemar Frańczak: Sylwetka sportowca: Antoni Kierysz. [dostęp 06.10.2010 r.]
  5. A. Śledzińska: Absolwenci "Chreptowicza" nie przynoszą mu wstydu. [dostęp 06.10.2010 r.]
  6. KSZO zdobył historyczny tytuł w składzie: Zbigniew Kawwa, Antoni Kierysz, Mieczysław Kierysz, Feliks Okołow, Józef Rybkowski, Bogusław Ul, Jan Zakrzewski

Oceń: Antoni Kierysz

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:9