Dariusz Adam Loranty, urodzony 4 czerwca 1962 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, to postać niezwykle zasłużona w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jest nie tylko wybitnym policjantem, ale także jednym z najbardziej rozpoznawalnych negocjatorów policyjnych w historii III Rzeczypospolitej.
Nie ogranicza się jednak jedynie do działań w służbach mundurowych, ponieważ Loranty to również pisarz, publicysta oraz komentator medialny. Jego prace charakteryzują się głęboką analizą problematyki społecznej i kryminalnej, co czyni go autorytetem w tych dziedzinach.
Oprócz kariery zawodowej, Dariusz Loranty pełni również funkcję nauczyciela akademickiego, co podkreśla jego zaangażowanie w kształtowanie przyszłych pokoleń specjalistów. Jego doświadczenie w pracy policyjnej oraz umiejętności negocjacyjne przyczyniają się do wzbogacenia programu dydaktycznego i rozwijania wiedzy studentów.
Życiorys
Młodość
Dariusz Loranty przyszedł na świat jako syn Zofii i Fryderyka Lorantych. Swoje dzieciństwo oraz lata młodzieńcze spędził w niewielkim Kunowie. W 1983 roku ukończył Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, co otworzyło przed nim drzwi do kariery zawodowej. Po ukończeniu szkoły, Dariusz rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Rolniczych w Kunowie, a następnie przeniósł się do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Nietulisku Małym. W międzyczasie prowadził także własną działalność gospodarczą. Pod koniec lat 80. XX wieku zaczął działać w podziemnej „Solidarności” w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w 1989 roku odegrał kluczową rolę w organizacji Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Na początku lat 90. wspólnie z Zbigniewem Walczykiem aktywnie pracował nad tworzeniem struktury Porozumienia Centrum w Ostrowcu.
Służba w policji
W roku 1992 Dariusz Loranty rozpoczął swoją karierę w policji. W pierwszych latach (1992–1998) pracował w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym KRP na Praga-Południe, a następnie, od 1998 roku, w Wydziale ds. Terroru Kryminalnego i Zabójstw w Komendzie Stołecznej Policji, gdzie przez pewien czas był również zaangażowany w Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Jako dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych KSP, Dariusz uczestniczył w negocjacjach w sprawie około 50 przypadków porwań dla okupu oraz zajmował się rozmowami z osobami mogącymi stanowić zagrożenie, w tym ze sprawcami wymuszeń i samobójcami. Wcześniej w jego karierze pojawił się także epizod, w którym stał się pierwowzorem postaci „Benka” w filmie „Pitbull” z 2005 roku, wyreżyserowanym przez Patryk Vega. W 2008 roku odszedł ze służby, osiągając stopień nadkomisarza.
Działalność po zakończeniu służby w policji
Po zakończeniu kariery w policji, Dariusz Loranty zaangażował się w pracę jako ekspert ds. bezpieczeństwa. W 2008 roku pełnił rolę doradcy prezesa zarządu Piłkarskiej Ligi Polskiej. Od 2011 roku uzyskał status biegłego sądowego z zakresu terroru kryminalnego oraz negocjacji policyjnych i kryzysowych, a także pełnił funkcję mediatora w sprawach karnych. Był również członkiem eksperckich komisji sejmowych dotyczących stanowienia prawa oraz spraw wewnętrznych. Jako nauczyciel akademicki Loranty prowadził wykłady na uczelniach związanych z tematyką terroryzmu i bezpieczeństwa, w tym w Akademii Obrony Narodowej, UAM, UW oraz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Od 2014 roku pełni rolę starszego wykładowcy w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Loranty jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Krajowego Stowarzyszenia Negocjatorów oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów. Od 2014 roku sprawuje również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „TROP. Magazyn śledczy”. Oprócz tego, jest autorem wielu artykułów, a także książek, takich jak „Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji”, wydanej przez Fronda w Warszawie w 2013 roku oraz „Siedem dni z życia psa. Prawdziwe zbrodnie, prawdziwe śledztwa”, wydanej przez The Facto w 2015 roku. W 2015 roku ubiegał się o mandatu w Sejmie RP z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, zdobywając w okręgu nr 19 (Warszawa) 252 głosy. W 2019 roku również starał się o mandat senatorski z ramienia Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy w okręgu nr 82 (Ostrowiec Świętokrzyski), jednak bez powodzenia. W 1999 roku uhonorowano go Brązowym Krzyżem Zasługi.
Życie prywatne
Dariusz Loranty jest sinem Fryderyka, co zapewne wpływa na jego życie i wybory życiowe. Czterokrotnie żonaty, ma także dwóch braci oraz pięciu synów, co tworzy dużą rodzinę, w której utrzymuje bliskie relacje.
Jednym z jego głównych zainteresowań jest historia oraz współczesność Kresów Północno-Wschodnich. Działa aktywnie w Warszawskim Towarzystwie Przyjaciół Wilna i Grodna, gdzie podejmuje szereg inicjatyw mających na celu wsparcie polskiego szkolnictwa.
W szczególności angażuje się w pomoc Polakom, którzy pozostali na terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi, co pokazuje jego silne poczucie tożsamości oraz odpowiedzialności za polską społeczność poza granicami kraju.
Publikacje
Dariusz Loranty, uznawany autor i badacz, ma w swoim dorobku kilka istotnych publikacji, które przyciągają uwagę czytelników i specjalistów w dziedzinie kryminologii. Oto niektóre z jego najważniejszych dzieł:
- Dariusz Loranty: Siedem dni z życia psa. Prawdziwe zbrodnie, prawdziwe śledztwa. Warszawa: The Facto, 2015. ISBN 978-83-61808-67-1, brak numerów stron w książce,
- Dariusz Loranty: Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji. Warszawa: Fronda, 2013. ISBN 978-83-62268-67-2, brak numerów stron w książce.
Przypisy
- Dariusz Adam Loranty [online], monitorfirm.pl [dostęp 20.06.2023 r.]
- Dariusz Loranty [online], nowademokracja.org [dostęp 20.06.2023 r.]
- a b Nota biograficzna na stronie prywatnej. [dostęp 20.06.2023 r.]
- Nasi wykładowcy [online], goluchowski.edu.pl [dostęp 20.06.2023 r.]
- DariusD. Loranty DariusD., Siedem dni z życia psa. Prawdziwe zbrodnie, prawdziwe śledztwa, Warszawa: The Facto, 2015, s. 5, ISBN 978-83-61808-67-1.
- DariaD. Różalska DariaD., „Trop” wyśledził „Zamach” w Smoleńsku [online], press.pl, 16.03.2015 r. [dostęp 15.09.2016 r.]
- Znany policjant Loranty opowiada o jakości polskich filmów policyjnych [online], wpolityce.pl, 23.01.2013 r. [dostęp 15.09.2016 r.]
- SB-cy, kapusie, przekręty. Śledztwo Frondy ws. PZPN [online], fronda.pl, 24.11.2011 r. [dostęp 15.09.2016 r.]
- DariuszD. Loranty DariusD., Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji, Warszawa: Fronda, 2013, s. 234, ISBN 978-83-62268-67-2.
- Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 21.10.2019 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 15.09.2016 r.]
- Profil Dariusza Lorantego na portalu Goldenline. [dostęp 15.09.2016 r.]
- „Kurier Pieniński”.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Anna Wasilewska (polityk) | Kazimierz Głowacki (polityk) | Henryk Bojarski | Anna Kędzierska | Tadeusz Kochanowicz | Lech Janiszewski | Włodzimierz Mokrzyszczak | Alicja Dąbrowska (polityk) | Kazimierz Cichowski | Teofil Głowacki | Arkadiusz Bąk (urzędnik) | Romuald Kunat | Metodiusz Bartnik | Jerzy Jabłoński (wicewojewoda) | Michał Chojara | Andrzej Chmielewski (polityk) | Marian Skalski | Grzegorz Świercz | Artur Łakomiec | Jarosław WilczyńskiOceń: Dariusz Loranty