Kazimierz Głowacki (polityk)


Kazimierz Głowacki, urodzony 23 listopada 1919 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiej polityki. Działał jako ślusarz i kolejarz, co miało wpływ na jego rozwój zawodowy oraz późniejszą karierę polityczną.

W okresie swojej działalności był posłem na Sejm PRL IV kadencji, co pokazuje jego zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne kraju. Jego praca w parlamencie to istotny element jego biografii, który przyczynił się do szerszego kontekstu wydarzeń w Polsce w tamtym czasie.

Kazimierz Głowacki zmarł 9 lipca 1989 roku, pozostawiając po sobie ślad w polskiej historii oraz pamięci osób, które go znały i z nim współpracowały.

Życiorys

Kazimierz Głowacki był osobą, która w swoim życiu przywiązywała dużą wagę do wykształcenia oraz pracy zawodowej. Był synem Bronisławy. Ukończył szkołę rzemieślniczo-przemysłową, a w jej ramach zdobył zawód ślusarza. Następnie rozpoczął pracę jako maszynista w Polskich Kolejach Państwowych, gdzie miał okazję zgłębiać tajniki kolejowego rzemiosła.

W późniejszych latach, Głowacki wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1965 roku, zyskał zaufanie wyborców, co zaowocowało uzyskaniem mandatu posła na Sejm PRL IV kadencji w okręgu Końskie. W trakcie swojego pobytu w parlamencie, zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności, co wskazuje na jego zaangażowanie w sprawy związane z infrastrukturą i transportem.

W 1954 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego wkład i wysiłki na rzecz kraju. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany wraz z żoną Marią na cmentarzu komunalnym w Skarżysku-Kamiennej (B1/4/12). Jego historia to przykład zaangażowania w życie społeczne i polityczne Polski, a także świadectwo pracy w branży kolejowej, w szczególności w parowozowni Skarżysko-Kamienna.

Przypisy

  1. M.P. z 1954 r. nr 110, poz. 1541
  2. a b Informacje w serwisie Grobonet

Oceń: Kazimierz Głowacki (polityk)

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:8