Adam Granica


Adam Granica, który przyszedł na świat 18 grudnia 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, był nie tylko wybitnym polskim ślusarzem, ale także znanym działaczem partyjnym.

W swojej karierze politycznej zastał wyróżniony rolą posła na Sejm PRL, gdzie pełnił swoje obowiązki w V i VI kadencji.

Jego osiągnięcia zarówno w sferze zawodowej, jak i politycznej, pozostają ważnym elementem w historii regionu oraz kraju.

Niestety, Adam Granica odszedł z tego świata 4 października 2020 roku w Osinach, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które będzie pamiętane przez wiele lat.

Życiorys

Adam Granica był synem Stefana i Jadwigi. Zdobył podstawowe wykształcenie, a w 1942 roku podjął pracę w hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na początku swojej kariery zawodowej pełnił funkcję gońca, a z czasem awansował na pomoc ślusarską, by ostatecznie pracować jako ślusarz. W latach 1949–1954 związał się z Urzędem Bezpieczeństwa, po czym ponownie powrócił do huty, gdzie kontynuował swoją działalność zawodową.

W 1952 roku Granica wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pełnił rolę sekretarza Oddziałowej Organizacji Partyjnej, a także był członkiem kilku komitetów partyjnych – zakładowego, miejskiego i wojewódzkiego. W trakcie swojej działalności był delegatem na V Zjazd PZPR.

W latach 1969 i 1972 zdobył mandat posła na Sejm PRL w okręgu Ostrowiec Świętokrzyski. Podczas V kadencji pracował w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Chemicznego i Górnictwa, a w VI kadencji zasiadał w Komisji Drobnej Wytwórczości, Spółdzielczości Pracy i Rzemiosła oraz w Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego.

Pochowany jest wraz z Janiną Granicą (1932–2020) na cmentarzu komunalnym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przypisy

  1. Informacje w serwisie Grobonet
  2. a b Adam Granica. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Adam Granica

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6