Kolonia Robotnicza, znana również jako Ostrowiec Poduchowny, to urocza dzielnica Ostrowca Świętokrzyskiego, która znajduje się w północno-zachodnim rejonie tego miasta. W roku 1954 została ona oficjalnie włączona w granice administracyjne Ostrowca, co przyczyniło się do jej dalszego rozwoju i integracji z otoczeniem.
Osiedle to wyróżnia się przede wszystkim zabudową jednorodzinną, co nadaje mu specyficzny, kameralny charakter. Warto zauważyć, że Kolonia Robotnicza przeżywała swój największy rozkwit w latach 90. XX wieku oraz w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ten okres był czasem intensywnej inwestycji w infrastrukturę oraz rozwój lokalnej społeczności.
Warto także podkreślić, że przez teren osiedla przebiega czerwony szlak rowerowy im. Mieczysława Radwana, który stanowi doskonałą atrakcję dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Szlak ten zachęca zarówno mieszkańców, jak i turystów do odkrywania uroków okolicy oraz korzystania z licznych możliwości, jakie oferuje Colonia Robotnicza.
Zasięg terytorialny
Osiedle to ma rozległy zasięg terytorialny, obejmujący liczne ulice, które wiodą przez różne części tej lokalizacji.
Wśród nich znajdują się:
- Bacewiczówny,
- Bieliny,
- Borowa,
- Borówkowa,
- Brzozowa,
- Bukowa,
- Cedrowa,
- Cisowa,
- Cyprysowa,
- Chabrowa,
- Chopina,
- Daleka,
- Długa,
- Folwark Piaski,
- Goździkowa,
- Grabowa,
- Graniczna,
- Gronowa,
- Grzybowa,
- Jaśminowa,
- Jaworowa,
- Jesionowa,
- Jodłowa,
- Kalinowa,
- Karłowicza,
- Kasztanowa,
- Klonowa,
- Kłosowa,
- Kolonia Robotnicza,
- Las Rzeczki,
- Lazurowa,
- Leszczynowa,
- Lipowa,
- Makowa,
- Modrzewiowa,
- Morwowa,
- Nowe Piaski,
- Noskowskiego,
- Ogińskiego,
- Okrężna,
- Olchowa,
- Olszynowa,
- Orzechowa,
- Paderewskiego,
- Przyjemna,
- Przytulna,
- Radosna,
- Relaksowa,
- Różyckiego,
- Sasankowa,
- Sienkiewicza od nr 108 do nr 162 (numery parzyste),
- Spacerowa,
- Szpitalna,
- Szymanowskiego,
- Wiązowa,
- Wieniawskiego,
- Źródlana.
Te ulice tworzą spójną i dobrze rozplanowaną przestrzeń dla mieszkańców, zapewniając łatwy dostęp do infrastruktury oraz udogodnień w okolicy.
Historia
Historia Kolonii Robotniczej sięga roku 1926, kiedy to, z poparciem sejmiku powiatowego z Opatowa, rozpoczęto budowę pierwszych domów jednorodzinnych. Domy te były przeznaczone dla pracowników Zakładów Ostrowieckich. Całkowicie wybudowano 116 domków o układzie szeregowym, a ich właściciele mieli możliwość spłacania należności w korzystnych ratach. W 1929 roku Kolonię Robotniczą odwiedził prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki.
W 1954 roku osada została przyłączona do Ostrowca, co zmieniło jej administracyjną przynależność. W okresie II Rzeczypospolitej znajdowała się w województwie kieleckim, a 2 listopada 1933 roku weszła w skład gromady o nazwie Ostrowiec Poduchowny w gminie Częstocice. Gromada ta składała się z obszarów takich jak Kolonia Robotnicza, Kolonia Bieliny, Kolonia Piaski Nowe, folwark Piaski oraz odcinków leśnych Rzeczki.
Podczas II wojny światowej Kolonia Robotnicza została włączona do Generalnego Gubernatorstwa, a w ramach dystryktu radomskiego, w powiecie opatowskim, funkcjonowała już pod nazwą gromada Robotnicza Kolonia, mając łącznie 938 mieszkańców. Po zakończeniu wojny, Kolonia ponownie znalazła się w województwie kieleckim i jako jedna z 15 gromad gminy Częstocice w powiecie opatowskim, została przywrócona pod nazwą Ostrowiec Poduchowny.
29 września 1954 roku gromadę Ostrowiec Poduchowny wyłączono z gminy Częstocice, co zaowocowało jej włączeniem do Ostrowca Świętokrzyskiego, kończąc tym samym długą i złożoną historię administracyjną tej miejscowości.
Przypisy
- Rady Osiedlowe, Kolonia Robotnicza. UM Ostrowiec Świętokrzyski. [dostęp 05.04.2009 r.]
- a b c Waldemar Brociek, Ostrowiec Świętokrzyski i okolice. Część I, Kielce 1997 r., str 18
- Kielecki Dziennik Wojewódzki. 1933 r., nr 28, poz. 183
- a b Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach z dnia 31.12.1954 r., Nr. 15, Poz. 107
- a b Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG
- Wykaz gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej: według stanu na z dnia 01.07.1952 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Kolonie Dudy | Kamienna (Ostrowiec Świętokrzyski) | Częstocice (Ostrowiec Świętokrzyski) | Stawki (Ostrowiec Świętokrzyski) | Ostrówek (Ostrowiec Świętokrzyski) | Kuźnia (Ostrowiec Świętokrzyski) | Osiedle Hutnicze (Ostrowiec Świętokrzyski) | Ludwików (Ostrowiec Świętokrzyski) | Ogrody (Ostrowiec Świętokrzyski) | Osiedle Słoneczne (Ostrowiec Świętokrzyski) | Gutwin | Trójkąt (Ostrowiec Świętokrzyski) | Śródmieście (Ostrowiec Świętokrzyski) | Rosochy (Ostrowiec Świętokrzyski) | Osiedle Spółdzielców (Ostrowiec Świętokrzyski) | Pułanki (Ostrowiec Świętokrzyski) | Osiedle Sienkiewiczowskie | Kąty Denkowskie | Osiedle Złotej Jesieni (Ostrowiec Świętokrzyski) | Koszary (Ostrowiec Świętokrzyski)Oceń: Kolonia Robotnicza (Ostrowiec Świętokrzyski)