Bajla Gertner, znana także pod pseudonimami Bela Gertner oraz Belka Gertner, to postać o niezwykłej historii, której życie oraz twórczość niosą ze sobą głębokie emocje i tragiczne doświadczenia.
Urodziła się w 1929 roku w Ostrowcu, a jej losy były naznaczone dramatem II wojny światowej. W czasie konfliktu była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych, co miało niewątpliwie wpływ na jej artystyczną wrażliwość i twórczość literacką.
Po zakończeniu wojny, niestety, stała się jedną z ofiar pogromu kieleckiego, co podkreśla tragizm jej losu. Jej wiersze, choć przepełnione bólem i cierpieniem, mogą stać się źródłem refleksji nad okrutnymi realiami tamtych czasów.
Życiorys
Bajla Gertner była córką Izraela Daniela oraz Rywki. W okresie niemieckiej okupacji, potworny los spotkał jej rodzinę – zarówno rodzice, jak i starszy brat Aba Gertner, stracili życie. Aba zginął w powstaniu warszawskim, walcząc na obszarze szopów Toebbensa-Schultza. Jak twierdzi Rubin Katz, tylko Bajla pozostała przy życiu z całej rodziny po zakończeniu wojny. Była więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, stąd nosiła numer A-16910.
Po wojnie osiedliła się w kibucu związanym z partią „Ichud”, mieszczącym się na trzecim piętrze budynku przy ul. Planty 7 w Kielcach. Mieszkańcy tego kibucu przygotowywali się do osiedlenia w Palestynie. Wspomnienia Raphaela Blumenfelda, nauczyciela oraz wychowawcy w kibucu, wskazują, że Bajla aktywnie uczestniczyła w życiu społeczności, redagując cotygodniowy biuletyn. Dodatkowo, według relacji Blumenfelda, pisała wiersze oraz rymowanki. Była osobą nieśmiałą i introwertyczną, zawsze zamyśloną, ale jednocześnie żywo zainteresowaną działalnością społeczną w swoim kibucu.
Bardzo tragiczny los spotkał ją podczas tzw. pogromu kieleckiego, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku, kiedy to zginęła wraz z czterema innymi mieszkańcami kibucu. Zgodnie z niektórymi relacjami, była wyrzucona przez okno na ulicę. Wyniki sekcji zwłok ujawniły poważne obrażenia, w tym złamania kości czaszki oraz liczne rany cięte głowy. Stwierdzono również uszkodzenia w szczęce górnej, a także obrażenia spowodowane narzędziem twardym tępokrawędzistym.
Upamiętnienie
Bela Gertner, będąca centralną postacią wiersza Jacka Podsiadły zatytułowanego Słup ze słów, znalazła swoje miejsce w literaturze i kulturze polskiej. Utwór ten po raz pierwszy opublikowano w Gazecie Wyborczej oraz w Książkach. Magazynie do Czytania, a następnie w zbiorze pod tytułem Podwójne wahadło autorstwa Podsiadły. Dyskusje związane z tym wierszem prowadzone były na łamach Gazety Wyborczej, gdzie Joanna Tokarska-Bakir i Juliusz Kurkiewicz poruszyli temat w artykule Co Polacy zrobili Żydom? oraz w kontekście wyjątkowego wiersza Podsiadły. Inni znani komentatorzy kulturowi, jak Marta Tomczok, Karolina Koprowska oraz Jacek Kleyff, Bożena Keff, Piotr Sadzik i Jan Potkański, również wzięli udział w analizie dzieła na łamach magazynu Wizje. Wiersz ten został również zaaranżowany muzycznie i nagrany przez Jacka Kleyffa, co dopełnia jego artystyczną interpretację.
Bela Gertner zyskała również uznanie w ramach warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Jej historia znalazła swoje odzwierciedlenie w sztuce 1946, która była poświęcona tragicznym wydarzeniom pogromu kieleckiego. Spektakl ten miał swoje miejsce na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie został wystawiony w 2017 roku pod reżyserią Remigiusza Brzyka.
Przypisy
- Oferta edukacyjna. jankarski.org.pl. [dostęp 23.05.2021 r.]
- Prapremiera sztuki o pogromie na scenie dramatycznej. radio.kielce.p. [dostęp 23.05.2021 r.]
- a b c d Ostrowczanie w pogromie kieleckim. zydowskiostrowiec.blogspot.com. [dostęp 20.05.2021 r.]
- a b c d e Bajla (Bela) Gertner. jewsofostrowiec.com. [dostęp 20.05.2021 r.]
- 4 lipca 1946 rok. dom-kielce-planty7.pl. [dostęp 20.05.2021 r.]
- Jacek Kleyff, Jan Kleyff, Nasta Niakrasava, Jacek Podsiadło - "Słup ze słów". zydowskiostrowiec.blogspot.com. [dostęp 20.05.2021 r.]
- Równanie na dzwon (Jacek Podsiadło, „Podwójne wahadło”). magazynwizje.pl. [dostęp 20.05.2021 r.]
- Co Polacy zrobili Żydom? Wyjątkowy wiersz Podsiadły. Ten jeden, którego Miłosz nie napisał. wyborcza.pl. [dostęp 20.05.2021 r.]
- “Słup ze słów czyli dokąd prowadzą imiona”. slowonadzis.com. [dostęp 20.05.2021 r.]
- Najbardziej bałem się, że pani zapyta: „Na tym kirkucie to pan naprawdę siusiał?”. wyborcza.pl. [dostęp 17.05.2021 r.]
- Aba Gertner. jewsofostrowiec.com. [dostęp 17.05.2021 r.]
- Twórca filmu o pogromie kieleckim: Dziadkowie nie opowiadają dzieciom i wnukom, że kogoś zabili. weekend.gazeta.pl. [dostęp 17.05.2021 r.]
- DEBATA: Wiersz „Słup ze słów” Jacka Podsiadły. magazynwizje.pl. [dostęp 17.05.2021 r.]
- Kontra. teatr-pismo.pl. [dostęp 17.05.2021 r.]
- Słup ze słów. wyborcza.pl. [dostęp 20.05.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Karolina Gorazda | Lucyna Kozłowska | Iwona Duda | Leszek Leszczyński (prawnik) | Edmund Kwasek | Lucyna Żukowska | Antoni Sadowski | Sebastian KlauzińskiOceń: Bajla Gertner