Edmund Kwasek, urodzony 14 lipca 1923 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, pozostaje postacią, która budzi wiele kontrowersji w historii Polski. Jego życie zakończyło się 24 czerwca 2002 roku w Warszawie.
Jako podpułkownik służb bezpieczeństwa PRL, Kwasek pełnił istotną rolę w systemie władzy, który stosował represje wobec opozycji. Warto podkreślić, że był także oficerem śledczym, co wiązało się z jego odpowiedzialnością za działania, które można zakwalifikować jako zbrodnie stalinowskie.
Życiorys
Edmund Kwasek był synem Stanisława i Antoniny. W młodości uczęszczał do gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie II wojny światowej wstąpił do partyzantki Armii Ludowej, gdzie walczył o niepodległość Polski. Pod koniec stycznia 1945 roku, w zaledwie 22. roku życia, związał swoją karierę z Wojewódzkim Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Rozpoczął pracę jako członek zespołu Wydziału Śledczego, gdzie m.in. przesłuchiwał Stanisława Kosickiego, który stał się inspiracją dla literackiej postaci Maćka Chełmickiego z powieści „Popiół i diament”.
Na początku 1946 roku Kwasek objął stanowisko naczelnika tegoż wydziału, pełniąc tę funkcję przez kolejne trzy lata. Był znany z brutalnych metod, stosując tortury wobec osadzonych. Przykładem jego bezwzględności jest fakt, iż 11 lipca 1945 roku na sesji Okręgowego Sądu Wojskowego w Łodzi brał udział w skazaniu żołnierza niepodległościowego, Konrada Zygmunta Suwalskiego, na karę śmierci, gdzie występował w roli ławnika.
Kwasek zajął się również prowadzeniem śledztwa w sprawie tragicznych wydarzeń kieleckich, które miały miejsce w 1946 roku. Dwa lata później przeszedł z Kielc do Gdańska, obejmując stanowisko Naczelnika Wydziału Śledczego w tamtejszym WUBP. W 1949 roku jego kariera zawodowa skierowała go do Departamentu X Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie jego bezpośrednim przełożonym był Józef Różański. W ocenie służbowej był określany jako zdolny, aczkolwiek zarozumiały oficer śledczy.
Będąc w Departamencie X, Kwasek przez blisko rok – od 30 października 1948 do 8 września 1949 roku – pracował w tajnym więzieniu MBP w podwarszawskim Miedzeszynie, gdzie torturował i przesłuchiwał m.in. Bolesława Kontryma, majora Wojska Polskiego i cichociemnego. Jego podpis znalazł się pod 23 protokołami przesłuchań oskarżonego „Żmudzina”. Kwasek prowadził także przesłuchania osób oskarżonych o „odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”, w tym przypadek Włodzimierza Lechowicza, znanego opozycjonisty.
Większość swojej pracy Kwasek spędził w Areszcie Śledczym na Mokotowie, gdzie kierował Wydziałem II, mającym za zadanie penetrację obcych wywiadów w partii. Ze względu na swoje brutalne metody był postrzegany przez więźniów jako jeden z najgorszych oprawców.
W latach 50. XX wieku przeszedł do pracy w sektorze cywilnym. W 1996 roku, w ramach procesu Humera, Edmund Kwasek, wraz z 12 innymi śledczymi MBP, został skazany na kilka lat więzienia. Osadzono go w zakładzie karnym na Rakowieckiej, gdzie przed kilkudziesięcioma laty torturował polskich patriotów. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia szybko opuścił mury więzienia. Zmarł w 2002 roku, pozostawiając po sobie kontrowersyjne wspomnienia. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz komunalny Północny w Warszawie.
Odznaczenia
Edmund Kwasek zdobył szereg odznaczeń, które świadczą o jego odwadze i oddaniu w trudnych czasach. Wśród nich znajdują się:
- krzyż walecznych, przyznany w 1946 roku,
- złoty krzyż zasługi,
- srebrny krzyż zasługi,
- brązowy krzyż zasługi,
- krzyż partyzancki, który otrzymał w 1946 roku,
- medal zwycięstwa i wolności z 1945 roku.
Przypisy
- Tadeusz Płużański: „Żmudzin" zgładzony przez komunistów. niezalezna.pl, 12.08.2013 r.
- M.P. z 1947 r. nr 27, poz. 219
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Lucyna Żukowska | Antoni Sadowski | Sebastian Klauziński | Bajla Gertner | Karolina Gorazda | Lucyna Kozłowska | Iwona Duda | Leszek Leszczyński (prawnik)Oceń: Edmund Kwasek