UWAGA! Dołącz do nowej grupy Ostrowiec Świętokrzyski - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim


Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim to miejsce o bogatej historii i głębokim znaczeniu duchowym. Jest to kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej, usytuowany na osiedlu Piaski Henryków, w północno-zachodniej części Ostrowca Świętokrzyskiego.

To cudowne sanktuarium przyciąga pielgrzymów z różnych zakątków, oferując nie tylko duchowe przeżycia, ale także piękne widoki na otaczającą przyrodę.

Warto bliżej zapoznać się z tym miejscem, odwiedzając parafialny portal, aby odkryć więcej szczegółów na temat jego działalności i oferty dla odwiedzających.

Historia

W 1936 roku inicjatywa budowy kościoła na Piaskach została podjęta przez ks. kanonika Tadeusza Szubstarskiego, który sprawował funkcję proboszcza parafii św. Michała Archanioła. Równocześnie, w 1938 roku, zakupiono działkę na rogu ulic Sienkiewicza i Trzeciaków, dzięki czemu rozpoczęto prace budowlane, które wsparł finansowo inż. Mieczysław Iwaszkiewicz, dyrektor huty Klimkiewiczów.

Już 2 lipca 1938 roku formalnie zaczęto budowę, a niebawem później, 2 października, biskup Jan Kanty Lorek poświęcił fundamenty absydy nowej świątyni. Niestety, wybuch II wojny światowej na pewien czas wstrzymał dalsze prace. W trakcie okupacji powstała kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Saletyńskiej, którą poświęcił ks. Szubstarski 15 listopada 1942 roku.

Pierwszy proboszcz, ks. Izydor Papier, zrealizował zakończenie budowy kaplicy oraz zbudował drewnianą plebanię. Jego następca, ks. Jan Bania, mimo trudności wynikających z przeszkód nałożonych przez władze komunistyczne, zdołał poświęcić dolny kościół 23 listopada 1960 roku, co miało miejsce podczas uroczystości z udziałem ks. bpa ordynariusza Jana Kantego Lorka oraz ks. bpa pomocniczego Piotra Gołębiowskiego.

W latach 1963-1967, gdy proboszczem był ks. Józef Giżycki, wykończono dwa boczne ołtarze. Tragiczna śmierć ks. Stanisława Malińskiego, który starał się o kontynuowanie budowy górnego kościoła, nie zatrzymała postępu. Jego dzieło przejął ks. Bogusław Piątek, a dzięki jego staraniom zrealizowano budowę położoną w latach 1979-1984, zgodnie z projektem inż. Stanisława Preussa.

W okresie posługi ks. Stefana Wilka (1992-2005) do świątyni wprowadzono liczne zmiany. Założono witraże, wykonano marmurową posadzkę oraz przebudowano prezbiterium, w tym tabernakulum i chrzcielnicę. Dodatkowo, zaaranżowano artystyczny wystrój kaplicy MB Saletyńskiej, budując konfesjonały, ławki oraz rzeźby, w tym monumentalny wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, który ma 4,5 metra wysokości.

Obecny proboszcz, ks. prałat mgr lic. Zbigniew Wiatrek, kontynuuje prace renowacyjne w kościele. Jego staraniem udało się wyremontować dach, ocieplić i wytynkować ściany, a także przygotować nowe malowidła wewnętrzne. W dniu 17 października 2010 roku, pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, dokonano uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do kościoła.

W przeddzień 18 września 2011 roku, obchodząc 75-lecie powstania parafii na Piaskach, biskup Krzysztof Nitkiewicz dokonał aktu konsekracji kościoła. Solenizant poświęcił ołtarz oraz mury świątyni, a na mocy wydanego dekretu podniósł świątynię do godności Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, mianując jednocześnie proboszcza Zbigniewa Wiatrka jej kustoszem.

W dniach od 26 listopada do 2 grudnia 2011 roku odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadelupe. Uroczystość ta miała ogromne znaczenie dla lokalnej wspólnoty. 2 kwietnia 2012 roku, w pierwszą rocznicę beatyfikacji bł. Jana Pawła II, do sanktuarium wprowadzono relikwię błogosławionego papieża Polaka, będącą odrobiną krwi. Symboliczny moment miał miejsce, gdy Rycerze Kolumba, zlokalizowani w ostrowieckiej radzie lokalnej nr 15142 im. Matki Bożej Saletyńskiej, wnieśli relikwię do kościoła.

Otoczenie

Obszar wokół kościoła NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bogaty w różnorodne elementy związane z duchowością oraz historią miejsca. W bliskim sąsiedztwie znajduje się plebania, której budowa miała miejsce równocześnie z powstaniem tzw. kościoła górnego. Inicjatorem tej inwestycji był ks. Bogusław Piątek, który znaczną uwagę poświęcił, aby plebania była odpowiednio wykończona oraz wprowadzona do stanu pełnej używalności. Później, dalsze prace nad jej stanem kontynuował ks. infułat Roman Chwałek.

Przy głównej bramie prowadzącej na teren sanktuarium znajduje się Wzgórze Saletyńskie. To malownicze miejsce jest ozdobione figurami Matki Bożej Płaczącej oraz pastuszków Melanii Calvat i Maksymina Giraud. Co ciekawe, wzgórze to zawiera ziemię przyniesioną z sanktuarium w La Salette i zostało poświęcone w dniu 19 września 2006 roku przez biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę, podczas uroczystości odpustowych.

Natomiast od strony ulicy Piaski możemy podziwiać Golgotę Saletyńską oraz kapliczkę Matki Bożej z La Salette, które dopełniają mistycznej atmosfery tego wyjątkowego miejsca. Wszystkie te elementy tworzą harmonijną całość, która przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów, pragnących poznać bogatą historię i duchowość sanktuarium.

Przypisy

  1. Ks. Tomasz Lis: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. [dostęp 25.10.2013 r.]
  2. Sanktuarium Piaski aktualności. [dostęp 25.10.2013 r.]
  3. Ks. Tomasz Lis: Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w ostrowieckiej parafii. [dostęp 25.10.2010 r.]
  4. a b Ks. Roman Bogusław Sieroń: Bp Dzięga poświęcił Wzgórze Saletyńskie w Ostrowcu. [dostęp 06.10.2010 r.]

Oceń: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:14