Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim


Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim stanowi jedną z najważniejszych instytucji edukacyjnych w regionie, a jednocześnie jest to najstarsza szkoła średnia w tym mieście.

W szkole funkcjonuje 17 oddziałów, co pozwala na wszechstronny rozwój uczniów w różnych obszarach edukacyjnych. Nauczyciele, których liczba wynosi 48, zapewniają uczniom wysoką jakość kształcenia oraz wsparcie w nabywaniu wiedzy i umiejętności.

Nazwa szkoły

Historia instytucji edukacyjnej, jaką jest liceum, obejmuje liczne zmiany nazewnictwa, które były wynikiem przekształceń w organizacji oraz strukturze placówki. Warto zaznaczyć, że instytucja ta funkcjonuje także pod popularnymi nazwami „STASZIC” oraz „Pierwsze liceum”.

Dokładnie, jej historia naznaczona była następującymi miano:

  • Średnia Szkoła Żeńska – 1906-1919,
  • Gimnazjum Żeńskie – 1919-1931,
  • Gimnazjum Żeńskie im. Stanisława Staszica – 1931-1937,
  • Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica – 1937-1946,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica – 1946-2002,
  • Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica – od 2002.

Historia szkoły

Historia liceum w Ostrowcu Świętokrzyskim sięga początku XX wieku i obejmuje szereg istotnych wydarzeń, które kształtowały jego obecny charakter. Poniżej przedstawiamy kluczowe daty oraz wydarzenia związane z rozwojem tej instytucji edukacyjnej.

RokWydarzenia
1906Utworzenie Towarzystwa Udziałowego, które powołało trzyklasową Średnią Szkołę Żeńską, kierowaną przez Klementynę Czaki.
1909Prywatna Średnia Szkoła Żeńska pod kierownictwem Walerii Makarewicz uzyskała zgodę na nauczanie przedmiotów w języku polskim, z wyjątkiem języka rosyjskiego, historii i geografii. Szkoła mieściła się przy alei 3 Maja.
10.1916Powstała pierwsza drużyna harcerska dla dziewcząt im. Zofii Chrzanowskiej, założona przez nauczycielkę Janinę Gryszkowską-Zbrożynę.
1918Utworzono Towarzystwo Opieki nad Średnią Szkołą Żeńską w Ostrowcu. Wśród założycieli byli Roman Parowski, ks. Władysław Konafalski, Władysław Łoziński, Waleria Makarewicz, Teodor Reszczyk, Stanisław Saski i Adam Wardyński. Powstała samopomoc szkolna z inicjatywy Marii Szałatowskiej i Ireny Wydrzykiewiczówny, mająca na celu pomoc materialną uczennicom oraz prowadzenie biblioteki i sklepiku.
1919Towarzystwo Opieki stało się właścicielem żeńskiej Szkoły Średniej, która przyjęła nazwę Gimnazjum Żeńskie.
1921Szkoła przekształciła się w pełne ośmioklasowe gimnazjum realne.
8.06.1922Pierwsze absolwentki zdały swoje matury.
27.09.1922Kurator warszawski wydał zarządzenie o przekształceniu szkoły w gimnazjum humanistyczne, prowadzone przez Piotra Dobrowolskiego, profesora Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Tarnowie.
1923Utworzono koło Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża pod opieką nauczycielki Józefy Fronczewskiej, a później ks. Władysława Konofalskiego i Heleny Krasnowolskiej.
1928Zmieniono program nauczania. Gimnazjum Żeńskie imienia Staszica, jako gimnazjum humanistyczne, zostało podzielone na Gimnazjum niższe (klasy 1-3) i wyższe (klasy 4-8).
1931Uroczystość z okazji 25-lecia szkoły, podczas której wydano broszurę „Dwudziestopięciolecie Gimnazjum Żeńskiego Towarzystwa Opieki w Ostrowcu nad Kamienną”.
1932Szkoła przeniosła się do budynku przy ulicy Traugutta, obok dzisiejszego stadionu.
1935Nauczycielka języka francuskiego Gołosińska uczestniczyła w kursie doszkalającym w Nancy we Francji, a Ulińska, nauczycielka fizyki, w Lwowie.
11.05.1937Towarzystwo Opieki uzyskało zgodę na utworzenie Prywatnego Liceum Żeńskiego.
09.1939Budynek szkoły został przekształcony w szpital dla rannych żołnierzy polskich, a zajęcia odbywały się w domach przy ul. Traugutta 11 oraz ul. Kościuszki 8.
12.1939Gimnazjum i Liceum Żeńskie zostały zlikwidowane przez władze Generalnego Gubernatorstwa.
1940Niemiecka administracja oświatowa zezwoliła na otwarcie Seminarium Ochroniarskiego, jednak bez nauczania historii, łaciny, języka francuskiego oraz geografii.
30.06.1940Seminarium Ochroniarskie zostało zamknięte przez władze okupacyjne.
09.1940Rozpoczęto tajne nauczanie na poziomie średniej szkoły ogólnokształcącej pod kierownictwem Heleny Krasnowolskiej.
01.05.1945Utworzone zostało koedukacyjne Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica, którego odbudową kierowała dyrektor Maria Grochowska.
06.1945Pierwszy egzamin dojrzałości po wojnie.
1948W szkole funkcjonowały drużyny harcerskie: żeńska i męska, organizując szkolenia, zdobywanie sprawności, obozy letnie oraz biwaki (Bałtów, Sadowie).

W liceum odbyła się „mała matura”. Szkoła znajdowała się w budynku przy ul. Traugutta.

01.09.1948Szkoła została upaństwowiona i przyjęła nazwę: Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.
09.1950Józef Sałatowski został nowym dyrektorem szkoły.
01.09.1967Nastąpiła zmiana nazwy szkoły, która zaczęła funkcjonować jako I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.
1970Eugeniusz Szulewski objął stanowisko dyrektora. Liceum zostało przeniesione do nowego budynku przy ulicy J. Kilińskiego 19, a Liceum dla Pracujących stało się sublokatoriem.
1972Jerzy Karpowicz został nowym dyrektorem. Liceum otrzymało sztandar, a w holu odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci patrona – Stanisława Staszica.
1976Szkoła obchodziła 70-lecie istnienia.
12.1978Liceum zostało przyjęte do rodziny szkół UNESCO.
1979Liceum dołączyło do szkół stowarzyszonych w UNESCO.
04.1980Zakończono naukę w klasach maturalnych czwartych.
13.12.1981W związku z wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono zajęcia w szkole.
04.01.1982Szkoła wznowiła zajęcia po trzytygodniowej przerwie z powodu stanu wojennego.
18.07.1985Grupa młodzieży udała się do partnerskiego miasta Gennevillers pod Paryżem, gdzie spotkała się z tamtejszą młodzieżą szkolną.
1986W szkole gościła młodzież francuska w ramach rewizyty.
07.1987W ramach wymiany młodzieży 26 uczniów z Moskwy odwiedziło szkołę.

Wtedy nastąpiło zorganizowanie I LO i Liceum dla Pracujących w Zespół Szkół Ogólnokształcących.

11.09.1989Mirosław Zgadzajski został nowym dyrektorem. Nowy dyrektor mógł wdrażać swoją wizję szkoły, zwracając uwagę na pedagogikę personalistyczną opartą na wartościach chrześcijańskich, rezygnując z dotychczasowej pedagogiki socjalistycznej.
01.1990Po rejestracji w sądzie, Towarzystwo Przyjaciół Liceum uzyskało osobowość prawną, mając na celu wsparcie szkoły.
01.09.1990Po 37 latach nieobecności przywrócono naukę religii. Pierwszymi księżmi byli Stanisław Bystrzyk i Szymon Janas.
09.1990Patricia Laurence z Korpusu Pokoju objęła etat nauczyciela języka angielskiego.
1991I LO przyjęto do Towarzystwa Szkół Twórczych, które skupiało 30 liceów w kraju.

Szkoła podpisała umowę o wymianie uczniów z Laboratorium Collage w Newcastle w Wielkiej Brytanii.

03.1992Na zaproszenie Mera Gennavillers, około 70 uczniów przebywało w Paryżu przez dwa tygodnie.

Grupa uczniów udała się na wymianę do partnerskiego katolickiego liceum w La Roche we Francji.

Rozpoczęto współpracę z gimnazjum w Spardorfie w Niemczech, inicjatywa Jolanty Zielińskiej. Na pierwszą wymianę wyjechało 17 uczniów.

W szkole zorganizowano pierwszy Festiwal Teatrów Obcojęzycznych.

04.1993Z inicjatywy dyrektora zorganizowano sejmik samorządów uczniowskich dla liceów Ostrowca Św., TST oraz szkół partnerskich z La Roche. Sejmik przygotowała Janina Gibalska.
09.1993Oddano do użytku nową siłownię.

Kuratorium Oświaty uznało liceum „Staszica” za najlepsze w województwie pod względem wprowadzania innowacji dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 1992/93.

2000Otworzono nową salę komputerową-językową (sala 23) dzięki wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckiej.

Odbył się kolejny Festiwal Kultury Europejskiej.

W nowej pracowni zorganizowano konferencję informatyczną z udziałem nauczycieli i dyrektorów z Kielc, Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Sandomierza oraz Opatowa.

W liceum zainstalowano stałe łącze internetowe.

2001Liceum podpisało umowę o współpracy z szkołami w Spardorfie w Niemczech oraz Alcory w Hiszpanii w ramach programu unijnego Comenius.

W Warszawie, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, spotkało się 9 przedstawicieli Szkolnego Klubu Europejskiego z parą prezydencką z okazji Dnia Dziecka. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Młodzi Europejczycy”. Opiekunem była J. Broda.

Pięciu uczniów uczestniczyło w pierwszym Niemieckojęzycznym Festiwalu Teatrów w Krakowie, pod opieką Teresy Makowskiej.

W plebiscycie na najlepszego „belfra”, młodzież wybrała „superbelfra” – Jana Starzomskiego, nauczyciela geografii.

2004W rankingu „Rzeczypospolitej” i „Perspektyw” w 2003 roku, „Staszic” zajął VII miejsce w województwie, I miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz 163 miejsce w kraju.

Liceum zajęło I miejsce w quizie „Wiedzy o Europie” zorganizowanym podczas Dnia Europejskiego.

Otwarto salę teatralną oraz nadano tytuł „Przyjaciel Szkoły” osobom: Starosta Waldemar Marek Paluch, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Maciej Kuszewski, Ewa i Szczepan Żywczykowie, Małgorzata i Marian Broćkowie, Andrzej Biesiada, Kazimierz Pietrzykowski oraz Zygmunt Wrona.

Fundacja Edukacji Ekonomicznej w Warszawie przyznała J. Gibalskiej European Language Label 2004 za projekt „Frantice – innowacyjny portal poświęcony językowi francuskiemu”.

2005Izabela Sarna, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości, zdobyła I miejsce w konkursie „Najlepsze zajęcia z przedsiębiorczości”. Szkoła otrzymała tytuł „Najbardziej Przedsiębiorcza Szkoła w Małopolsce” oraz dwa stypendia rektorskie na I rok nauki na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Wśród absolwentów „Staszica” jako pierwsi w województwie świętokrzyskim zdali nową maturę.

12 października wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej hali sportowej.

20067 października odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 100-lecia Liceum.

Dyrektorzy Szkoły

W latach od 1906 do chwili obecnej, szkoła miała zaszczyt być prowadzona przez 17 dyrektorów. Sposób zarządzania placówką ewoluował na przestrzeni lat, wprowadzając nowe inicjatywy edukacyjne i technologie.

OkresOsoba
1906-1908Klementyna Czaki
1908-1909Zofia Świecka
1909-1992Waleria Makarewicz
Piotr Dobrowolski
1922-1932Stanisława Szczepkowska
1932-1933Maria Grychowska
1933-1940
1939-1945
Helena Krasnopolska (kierownik tajnych kompletów w średniej szkole ogólnokształcącej)
1945-1949Maria Grochowska
I 1949 – IV 1949Władysław Johołowski
1949-1950Florian Szozda
1950-1970Józef Saratowski
1970-1972Eugeniusz Szulewski
1972-1989Jerzy Karpowicz
1989-2003Mirosław Zgadzajski
2003-2016Grażyna Kałamaga
2016-2017p.o. Dyrektor Szkoły Tomasz Kwiatkowski
2017-Dariusz Kaszuba

Warto podkreślić, że szkoła jako pierwsza w Ostrowcu Świętokrzyskim wprowadziła nadawanie szkolnego Radia Staszek.FM, co stanowi ważny krok w stronę nowoczesności w edukacji.

Organizacje szkolne, które działały w placówce.

W szkołach ponadgimnazjalnych szczególnie ważna jest działalność pozalekcyjna. W liceum ogólnokształcącym nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje wiele cennych organizacji rozwijających pasje oraz umiejętności uczniów.

  • Klub Filmowy, który nawiązał współpracę z ostrowieckim Kinem „Etiuda”,
  • Kółko Teatralne, oferujące możliwość zaangażowania się w sztukę teatralną,
  • Koło Ligi Obrony Kraju, promujące wartości patriotyczne i obronne,
  • Radio szkolne Staszek.FM, dające uczniom szansę na rozwijanie umiejętności radiowych,
  • Ostrowiecki Klub Krótkofalowców SP7POS, wspierający pasjonatów krótkofalarstwa,
  • Zespół Tańca Nowoczesnego, który pozwala na aktywne spędzanie czasu poprzez taniec,
  • USTG – Sekcja sportowa, zachęcająca do aktywności fizycznej i rywalizacji.

Dzięki różnorodności organizacji, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich talentów i pasji.


Oceń: Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:19