Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2017-08-10 08:35:01

"Borianki" świętowały

Piękny jubileusz trzydziestolecia działalności świętował w ubiegły czwartek zespół śpiewaczy "Bioranki" z gminy Ćmielów. Podczas spotkania urodzinowego panie przyjęły gratulacje i życzenia dalszych sukcesów oraz symboliczne upominki.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


W obchodach jubileuszu, które przyjęło formę spotkania integracyjnego "Boriankom" towarzyszyli burmistrz Jan Kuśmierz; prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria, Podgórze, Lemierze, Wycinka, Ulów Józef Grabowski wraz z małżonką, proboszcz parafii w Podgórzu ks. Edward Kania, radna powiatowa Joanna Suska, radny miejski Robert Starzomski, dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie Justyna Chamera oraz zaprzyjaźniony zespół "Stocaneczka". Zaproszeni goście gratulowali rozśpiewanym mieszkankom gminy dotychczasowych sukcesów i życzyli kolejnych. Nie zabrakło gromkiego sto lat, okazałego tortu i licznych upominków.
"Borianki" powstały w 1987 r. z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich - Anny Czuby oraz Janiny Młynek i Wacławy Forgiel, przy wsparciu ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, Marii Ziemnickiej. Do zespołu początkowo należały: Anna Czuba, Wacława Forgiel, Marianna Kosowska, Grażyna Kosowska, Janina Młynek, Irena Mroczek, Jolanta Mroczek, Pelagia Polak, Jolanta Pytlak. Pierwsze próby odbywały się w domostwie Pelagii Polak, a przygrywali do nich na skrzypcach Dariusz Pawlik i na kontrabasie Radosław Pawlik. Przez długi czas na akordeonie grał Wiesław Pawłowski, później zmienili go Eugeniusz Kalita, Mariusz Gąsior i Tadeusz Krawczyk.
Na przełomie lat 80. i 90. "Borianki" brały udział w wielu przeglądach folklorystycznych na szczeblu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim, odnosząc w nich mniejsze bądź większe sukcesy. Do zespołu dołączyła także Joanna Batug. Później członkinie zespołu spotykały się w bibliotece w Borii i śpiewały już bez akompaniamentu. Zespół w międzyczasie powiększył skład o Marię Sawicką i Ewę Bednarską. Od 2004 r. "Borianki" zostały objęte opieką przez Dom Kultury w Ćmielowie, który opłacał instruktorów. Do zespołu dołączyły także Aniela Bąkała, Janina Gębka oraz Eugenia Bednarska, a przygrywał Bogusław Peć, który utworzył dziecięcy zespół "Promyczek". Do "Promyczka" należały: Konrad Bednarski, Arkadiusz Lisowski, Michalina Madetko, Katarzyna Mroczek, Katarzyna Sosnowska i Dominika Ulikowska.
Od 2005 r. zespół corocznie bierze udział w eliminacjach do Buskich Spotkań z Folklorem. Występował także w Ciekotach, Daleszycach i Opatowie, na festiwalach organizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria, Podgórze, Lemierze, Wycinka, Ulów, w Rudzie Kościelnej, uczestniczył w Nocach Świętojańskich w Borii, Ćmielowie, Kunowie i Annopolu.
W 2005 r. do zespołu dołączyła Barbara Dąbek. Od lipca 2006 r. zespół prowadził Edward Zięba. "Borianki" powiększyły się o Sabinę Bidzińską, Eleonorę Skalską, Helenę Wtorkowską, Karolinę Wtorkowską oraz Ewę Ulikowską. W 2011 r. przygrywał Kazimierz Szumny, a do "Borianek" dołączyły: Grażyna Szafraniec i Zdzisława Grudniewska. Od 2012 r. kierownictwo nad zespołem objął Paweł Cieślik. Chwalony do dziś za merytoryczne podejście i taktowne zachęcanie do wytężonej pracy. W zespole zaczęły śpiewać: Maria Gębka, Ludmiła Kiełkiewicz, Helena Szczygieł oraz Klaudia Majewska i Małgorzata Dabrowska . Dzięki nowemu instruktorowi zespół zdobył I miejsce w 36. Buskich Spotkaniach z Folklorem i jako najlepszy z województwa świętokrzyskiego został zaproszony do Kazimierza Dolnego na 46. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Otrzymaną w 2012 r. prestiżową nagrodę kultury, "Borianki" przeznaczyłyśmy na zakup mebli do sali przy bibliotece w Borii.
Zespół jesienią 2012 r. został zaproszony przez państwa Alicję i Krzysztofa Dąbków do pensjonatu w Szczawniku. Styczeń 2013 r. przyniósł "Boriankom" nominację do XX Koncertu Finałowego Kolęd i Pastorałek we Włoszczowej. W maju tego samego roku zespół został nominowany do 37. Buskich Spotkań z Folklorem. W 2015 r. zajął trzecie miejsce w finale 39. Buskich Spotkań z Folklorem. W 2017 r. solistka "Borianek", Maria Gębka wyśpiewała nominację do koncertu finałowego w Busku Zdroju.
"Borianki" corocznie śpiewają na dożynkach gminnych i powiatowych, na koncertach w kościołach, festiwalach i jubileuszach. Obecnie zespół tworzą: Barbara Dabek, Jadwiga Gąsior, Maria Gębka, Ludmiła Kiełkiewicz, Zdzisława Grudniewska, Marianna Kosowska i Janina Młynek z zespołem związane od 30 lat, Helena Szczygieł, Helena Wtorkowska, Karolina Wtorkowska, Ewa Ulikowska, Eleonora Skalska, Małgorzata Dąbrowska. K.F.

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 1871 razy,
ostatnio: 2018-07-22 08:47:56

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 187       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij